YEŞİLYURT ESNAFINDAN AŞURE ETKİNLİĞİ

Keskin, "Hem çalışır Allah deriz, hem döner Allah deriz ve Allah der bir daha dönmeyiz. Esnaf teşkilatının da ruhunda bu vardır" dedi.

Yeşilyurt Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Yeşilyurt Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ile Yeşilyurt Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi tarafından ortaklaşa olarak dün Cuma Namazı sonrasında aşure ikramı gerçekleştirildi.  Aşure programına Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Emniyet Müdürü Müslüm Kahraman, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, Yeşillyurt Eski Belediye Başkanı Mehmet Kavuk ile esnaflar ve vatandaşlar katıldılar.

 

İlçe Müftüsünün yaptığı duanın ardından Çalık ve Kaymakam Babahanoğlu ve protokol üyeleri davetlilere aşure doldurarak ikram ettiler.

 

“ESNAF TEŞKİLATININ RUHUNDA BU VAR”

Yeşilyurt ilçesindeki esnaf kuruluşlarına teşekkür eden MESOB Başkanı Şevket Keskin,  “Muharrem ayının son günlerindeyiz. Bu aşere etkinliğinin oda başkanlarımız organize etti. Muharrem ayının barış, kardeşlik ve huzur getirmesini temenni ediyorum. İşte Türk milleti bir aşuredir. Ahi Evran Hazretlerine sorarlar, ‘Ya erenler siz ne yaparsınız?’ diye. Ahi Evran şöyle cevap verir, ‘Çalışır Allah deriz, Allah der çalışırız.’ Mevlana Hazretlerine gidip sorarlar, ‘Ya erenler siz ne yaparsınız?’ Mevlana Hazretleri ise, ‘Biz döneriz Allah deriz, Allah der döneriz.’ Hacı Bektaş-ı Veli’ye giderler, ‘Erenler siz ne yaparsınız?’, Hacı Bektaş-ı Veli’de, ‘Biz Allah der bir daha dönmeyiz’ der. İşte biz böyle bir toplumuz. Hem çalışır Allah deriz, hem döner Allah deriz ve Allah der bir daha dönmeyiz. Esnaf teşkilatının da ruhunda bu vardır” diye konuştu.

 

“ANADOLU’NUN RUHUNDA VAR”

 Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Aşure birliktelik ve beraberlik demektir. Aslında 10 çeşit gıda maddesinin bir araya gelerek yeni bir tat oluşturmasıdır. Bu aslında bir Anadolu anlamına geliyor. Her rengi ile, her dili ile her ırkı ile her mezhep ile insanların bir arada durarak o Anadolu ruhunu yansıtmasıdır” şeklinde konuşurken,   Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu ise  “Muharrem, aşure tadında olan milletimiz ve Malatya olarak, bunun en güzel örneğini de Yeşilyurt olarak biz yaşıyoruz.  Muharrem ayının kardeşliğimize vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kaydetti.

 

“BERABERCE TÜRKİYE OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ”

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Renklerin, tatların, lezzetlerin bir kazanda buluştuğu Yeşilyurt aşure gününde bir aradayız. Ben bu lezzetin Türkiye de var olduğunu biliyor ve buna olan inancımla diyorum ki Türkiye de aynen aşure lezzetinde Kürdüyle,  Türküyle, Çerkeziyle, Romanıyla, Alevisiyle, Sünnisiyle biz Türkiye olarak beraberce Türkiye olma yolunda çok emin adımlarla ilerledik ve ilerlemeye de devam edeceğiz. Muharrem ayının sonuna geliyoruz. Bir kez daha Muharrem Ayını Kerbelaların yaşatılmaması adına, Ortadoğu’da coğrafyamızda yaşanan bu katliamların, ölümlerin bir an önce son bulması en büyük temennimiz. Katliamlar son bulsun ve Kerbelalar bir daha yaşanmasın diye temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

 

“ENGELLERİ BİRLİKTE KALDIRACAĞIZ”

Çalık, basın mensuplarının çözüm süreci ile ilgili sorusuna ise, “Çözüm süreci bir devamlılık arz edecek her zaman ve her daim. Türkiye’nin çok önemli sorunlarından bir tanesiydi. Gelişiminin önündeki en önemli engeldi ve bunu çözme adına çok önemli bir irade ve çok güçlü bir idare var. Sayın başbakanımız başta olmak üzere bunun ilgili yapılan tüm görüşmeler de çözüm sürecinin devamı yönünde. Ben daha önce de söyledim. Sayın başbakanımızın söylemiş olduğu gibi çözüm süreci devam edecek ama asla kamu düzeni bozulmadan devam edecek. Bu görüşmelerimiz devam ederken, süreç devam ederken en önemli gerekçemiz Türkiye’nin aydınlık yarınları için önüne çıkan engelleri kaldırmak adına ne engel varsa hep birlikte kaldıralım diyoruz” şeklinde cevap verdi.

 

500 BİN TL KREDİ KAYNAĞI

 Bu arada,  Yeşilyurt Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin kredi bekleyen esnafların sorunlarını iletmesi üzerine Çalık, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanı Abdülkadir Akgül’ü telefonla arayarak, “Malatya esnafımız için 1 milyon TL finans ayırdınız ve gönderdiniz. Teşekkür ediyorum. Yeşilyurt esnafımızda finans desteği istiyor. 500 bin TL finans kaynağı gönderirmisiniz” dedi. Akgül ise, “12.5 katrilyona ulaştık. Yani artık bu sene bütün programlarımızı bitirdik. Öznur hanım benim başkanımdır,  istenen kaynağı hemen gönderiyoruz” şeklinde karşılık verdi. Çalık, telefonla konuşmasını orada bulunan oda başkanlarına da dinletti.

Tür DOSYA İNDİR