MALATYA ESOB BAŞKANLIĞINA ŞEVKET KESKİN YENİDEN SEÇİLDİ

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanlığına Şevket Keskin yeniden seçilerek güven tazeledi.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanlığına  Şevket Keskin yeniden seçilerek güven tazeledi.

 MESOB Genel Kurulu, Esnaf Sarayı’ndaki toplantı salonunda gerçekleşti. Genel Kurulu AK Parti Malatya Milletvekilleri Mücahit Fındıklı ve Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Ticaret Müdürü Sezai Şireci ile oda başkanları ve genel kurul delegesi olan oda yönetim kurulu üyeleri katıldılar.

  Genel Kurulda Divan Başkanlığını Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan genel kurulda faaliyet raporunun okunması esnasında MESOB’un faaliyetlerini kapsayan slayt gösterisi sunumu yapıldı.

  MESOB Başkanı Şevket Keskin, genel kurulun esnaf ve sanatkar camiasına hayırlı olmasını temenni ederek, son iki genel kurulun Malatya Esnaf ve Sanatkarı tarafından Kandil günü yapıldığını anlatarak, bundan dolayı da ayrı bir mutluluk yaşadıklarını ifade etti.

  Keskin, “Son iki seçimimizde kandil gününe denk geldi. Bu tamamen bir tesadüftü. Önemli olan Ahilikteki kardeşliktir kurum olarak adımız birlik. Odalarımızın seçimini yaptık, şimdi de birlik ve beraberlik içinde birlik seçimini yapıyoruz. Malatya’da hamdolsun bütün oda başkanlarımız, yönetim kurulu üyelerimiz ve denetim kurulu üyelerimizle ile birlik ve beraberlik içinde görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Sayın milletvekillerimizi ile çok iyi bir diyalog içindeyiz. Her zaman bize önder oldular, her zaman bize önayak oldular, yanlarına gittiğimiz zaman sorunlarımızı gayet seri bir şekilde çözebildikleri kadar çözdüler, çözemediklerini de beraber bakanlara götürdüler, sayın başbakanımıza götürdüler” diye konuştu.

  Yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a açık destek verdiklerini hatırlatan Keskin, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ı açıkça destekledim. 1984 yılından beri bütün belediye başkanlarımız ile çalıştım. Sadece şu merkezin içerisini hat olarak alınarak kaldırım söküldü, kaldırım yapıldı. Ne çevreyolunun altına inildi, ne de çevreyolunun üzerine çıkıldı. Ayakkabıcılarımız burada, sebzeciler, bakkallar, manifaturacılar, kırtasiyeciler burada. Yağmurun altında perde ve naylon takarak bugünlere geldik. Ama sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır, hiçbir gün esnafımızı kırmayarak, esnafımızın uzun yıllardan beri beklediği hizmetleri yerine getirdi. Yıllar sonra Malatya çarşısı yeniden canlandı ve esnafımız daha iyi ortamlarda vatandaşımıza hizmet vermeye başladı” dedi.

 Kayısıda yaşanan don olayına da değinen Keskin, “Kayısı yandı diye hepimizin beli kırıldı. Esnafında beli kırık, köylünün de beli kırık, Malatya’nın beli kırık. Büyük bir desteğin verilmesi gerekiyor. Sayın Başbakanımız 17 Mayıs’ta Malatya’ya geldiğinde taleplerimizi ileteceğiz. Ama bu konuda sayın valimizin, milletvekillerimizin ve sayın büyükşehir belediye başkanımız bu konuda bizlere öncü olması gerekiyor” diye konuştu.

 Keskin, “Bu seçimi niye burada yaptık? ‘Başkan başka bir yerde yapabilirdin’ diye soranlar oldu. Ben genel kurulu burada niye yaptım, sayın milletvekillerimiz ve büyükşehir belediye başkanımızın esnafa çok dar gelen bir yerde kongremizi yaptığımızı görsünler diye, burada genel kurumuzu gerçekleştiriyoruz. Biz daha önceden hizmet binamızı yapabilirdik, bunu bilen oda başkanlarımız var.  Dönemin TESK Genel Başkanı Malatya’ya hizmet binası yapımı için 3 milyon TL katkı için söz vermişti. Dönemin Belediye Başkanı sayın Yaşar Çerçi’yi TESK’e götürdük, protokol yaptık, ardından yine dönemin Belediye Başkanımız sayın Cemal Akın’ı TESK’e götürdük. Ancak hizmet binamız gerçekleşmedi. Şimdi umut Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Ahmet Çakır’da. İnşallah Malatya’ya yakışır, Malatya esnaf ve sanatkarına yakışır büyük bir esnaf hizmet binası yapılacak. Biz saray istemiyoruz, hizmet binası istiyoruz. Bugün Malatya’da çok sayıda oda başkanımızın oturacağı sandalyesi yok, masası yok, yeri yoktur” dedi.

  AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise, “Malatya’da tüm farklı farklı odalarımızın yaptığı bütün seçimlerin huzur içinde geçmesinden dolayı esnaf ve sanatkar kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bende esnaf kökenliyim. Sayın Başbakanımız 2002 yılında Türkiye’yi yönetmeye talip olduğu günden bugüne kadar örnek olarak vermiş olduğu siyasetçi modeli, bürokrasinin ne şekilde davranması gerektiğini söylerken mutlaka bir esnaf gibi, bir tüccar gibi davranmamızı bizlere işaret  etmekteydi. Niçin? Gerçekten esnaf gibi dürüst olmak zorundayız. Siyasetçinin de mutlaka öyle olması lazım. Esnaf özellikle müşteri memnuniyetini arar. Siyasetçi peki, oda müşteri memnuniyetini aramak zorunda. Esnafımızın almış olduğu Ahilik Kültürü çerçevesinde onlara denetleyen zaten bir denetçiye karşı sorumlu olduklarının bilinci içerisinde çalışırlar. Malatya’nın dışarıya karşı medar-ı iftiharı olanla esnaf ve sanatkarlarımızdır. Esnaf ve sanatkarlarımızın duruşu ticari ahlakı, Ahilik kültüründen gelen gelenek ve görenekleri bugüne kadar unutmadınız. Malatya’ya geliyoruz, gelmiş olduğumuz süre içerisinde aşağı yukarı bir günümüzü ilçelere ayırdığımız zaman, diğer bir günümüzü de esnaf ve sanatkarlarımıza ayırmaya çalışıyoruz. Esnaflarımıza gittiğimiz zaman, zaten herkesin bir siyasi düşüncesi vardır, bir ideolojisi vardır, ama karşıdaki arkadaşımız bizim kim olduğumuzu bilmesine rağmen, bize oy versin-vermesin, o esnaf kültürü ile yetişen esnaflarımız bizi bağırlarına basıyorlar, gereken hassasiyeti gösteriyorlar. İşte Malatya esnafının diğerlerinden farkı bu. Biz burada siyasetçi olarak sizlerden farklı, sizlere sırtı dönerek siyaset yapma şansına sahip değiliz” ifadelerini kaydetti.

TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, “TSO olarak yıllardır, geldiğimiz günden beri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini kardeş bir kurum olarak gördük ve bütün konularda başkanlarımızla istişare içinde hareket ettik. Malatya’nın gelişmesi için, birlikteliği için, beraberliği için ne yapmamız gerekirse Şevket Keskin ve Ali Evren başkanlarımızdan hep ciddi destek gördük. Esnaf ve sanatkarlar bu ülkenin omurgasıdır. Eğer siz vücudu dik tutacaksanız, omurgaya sahip çıkmanız lazım. Esnafın sorunlarını ve problemlerini konuşur olmamız ve onun takipçisi olmamız lazım” diye konuştu.

 

 Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, kendisinin de bir esnaf olduğunu hatırlatarak, “Şevket Keskin başkanımızın, başkanlığının bugüne kadar geldiğinin bir anlamına baktığımız zaman, hem toplumun için, toplumun hak ve hukukunu korumuş, hemde esnaf ve sanatkarın hak ve hukukunu korumuş, onu savunmuş ve çözüm üretmiş. Dolayısıyla bizimle olan diyaloglarına da baktığımız zaman  gerçekten her esnafın, hangi alanda olursa olsun esnafın önüne çıkan her sorunun sözcüsü oldu. Bunu diyalog içinde çözüm için, bunu hizmete dönüştürmek için bir yaklaşım gösterdi. Dolayısıyla bizde geldiğim günden beri Şevket Keskin başkanım olsun, Ali Evren başkanımız olsun, diğer oda başkanlarımız olsun, gerçekten bir işbirliği içinde çalıştık. Bizim hedefimiz bu şehre hizmet edebilmektir, her sektörü koruyabilmek, her söktüre geliştirebilmek, ticareti geliştirmek, ekonomiyi geliştirmek.  Bu şehre hizmet edeceksek, bu şehrin ekonomisini de düşünmemiz lazım, bu şehrin kalkınmasını da düşünmemiz lazım. Mutlaka belediyecilik olarak sağlıklı büyüyen, imarlı büyüyen, sorunsuz büyüyen, alt yapı sorunları olmayan gelişen, sosyalleşen, kültür seviyesi yükselen bir şehri ortaya koymak bizim temel görevimiz. Ama her kesimi de düşünmek zorundayız. Sanayideki tamircimizi de düşünmek zorundayız, kaportacımızı da düşünmek zorundayız. Merkezde kadayıfçımızı da, fırıncımızı da, kasabımızı da, manavımızı da herkese düşünmek zorundayız. Çarşı merkezimizi ayağa kaldırmak istedik. Çarşımız her geçen gün kendi gözümüzün önünde geriye gidiyordu, adeta eriyip kayboluyordu. Çarşı bir park alanına dönüşmüştü. Bir tablacı pazarına, bir seyyar pazarına dönüşmüştü, onlar da bizim insanımız, onları da korumamız lazım, ama bir düzen çerçevesinde yapmamız lazım. Bugün Söğütlü Camii civarından tutun, Ayakkabıcılar Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Şire Pazarı, Peynirciler Çarşısı,   Akpınar’ın tamamı, Akpınar Meydanı’nın tamamlanması, ayağa kaldırılması gerçekten bu şehrin, bizim kültürümüzde olan çarşı kültürünün yaşatılmasına önemli katkı sağladı. Çarşı kültürü birçok yerde yoktur, çok az şehirlerde vardır. Özellikle Malatya’nın kendisine özgü bir yapısı ve özelliği vardır, insanlar evde oturmaz, insanlar hep caddedir, sokaktadır. Bir yapancı bu şehre geldiği zaman ‘Bugün burada bir etkinlik mi var, buranın özel günümü’ diye bize her zaman soruyorlar. Kışla Caddesinde geçince yüz binlerce insanın o cadde olduğunu görüsünüz, Akpınar’a gittiğiniz zaman sanki her gün oranın pazarıymış gibi bir görüntü görürsünüz. Dolayısıyla biz buna özgü projeler yapıp geliştirmek zorundayız” şeklinde konuştu.

  Malatya ESOB ve esnaf odaları için hizmet binası yapımı için ise Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Gerçekten esnaf odalarımızın bir yer sahibi olması gerekiyor. Buda artık bizim sorunumuz haline geldi. Bu konuda esnaf camiasına da bir sözde verdik.  İnşallah güzel bir yere hep birlikte çözüm bulacağız. Proje hazırlığını da yaptık. Hizmet binasına gerçekten esnafımızın da ihtiyacı var. Esnafımızın bizden 5 yıldan beri bir beklentisi vardı. Esnaflarımız için bir hizmet binası kazandırmayı hep birlikte gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

  AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı ise genel kurula siyasi kimliği ile değil, bir esnaf olarak görünmesini isteyerek, “Çarımızla ilgili projeleri şimdiye kadar bir çok belediye başkanımıza anlattık, Şevket Keskin başkanımız ve Ali Evren başkanımız bilirler. Anlattık, izah ettik, çarşımızın kalitesi, alt yapısı bu şekilde olsun AVM’ler bizimle yarışamaz. Çünkü hiçbir zaman unutmayın en iyi AVM’nin ömrü 9 senedir. Çarşı mağazacılığı, çarşı esnaflığı asla ve asla ölmez. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Yarın, öbür gün göreceksiniz AVM’ler kirası itibariyle, elektrik masrafı itibariyle, faaliyetleri itibariyle esnaf ve sanatkarlar ile yarışamayacaklardır. Bunu göreceksiniz, biraz sabırlı olun. Ayrıca AVM’ler ile ilgili yasa tasarısı da bakanlığımız tarafından hazırlandı ve o konuda da gerek komisyon çalışmalarında ve gerekse de TBMM’de bir temsilciniz olarak elimizden gelen her türlü desteği sizin lehinize vereceğiz. Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz, bu çarşının iyileştirilmesi, sokak güzelleştirilmesi ve şehrimizin makyajı değişti, düzeni değişti, insanlar artık çarşıya girip çıkmakta, özellikle akşam namazından sonra çarşıya girmekten korkarken, şimdi öyle zannediyorum ki gece 23.00’e kadar çarşıda esnafımız açık. Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kaydetti.

  Malatya ESOB ve esnaf odalarına hizmet binası kazandırılması konusunda ise Milletvekili Fındıklı, “Ali Evren başkanımız burada,  Şevket Keskin başkanımız burada, Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır burada, TSO Başkanımız Hasan Hüseyin Erkoç burada. Çokta güzel bir proje hazırlanmış. Böyle bir proje Malatya’ya yakışır. Büyük toplantı salonları, çırak ve esnaflarımızın eğitimleri ile ilgili çok güzel salonların olduğu Belediye Başkanımız bir proje çizdirmiş. Bunu 2014 yılında hep birlikte el ele vererek şunun temelini bir kere atalım. Şevket Keskin zaten TESK Yönetim Kurulu Üyesi, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den sözünü aldı. Bizde bakanlıklar nezdinde bir şeyler yapabilirsek katkı sunalım, Belediye başkanımız da projesini hazırlamış, yerini de ayarlarsa 2014 yılında esnaf olarak hepimizin birinci hedefi hizmet binasının temelini birlikte atalım. Yer arayışları yapıyoruz, Vali bey ile görüştük, Şevket Keskin’de görüştü.  Çevreyolunun kenarında bir Rus Pazarı vardı. Tekel’in arkasındaki yer. Orası çok uygun bir yer olarak görünüyor. Hem TSO binamız ve hemde esnaf odaları odamız ana yolun üzerinde örnek bir proje olur” dedi.

  Genel kurulda tek liste ile aday olan MESOB Başkanı Şevket Keskin, genel kurul sonunda teşekkür ederek her zaman esnaf ve sanatkarın emrinde olduğunu ve esnafın sorunlarının yanında Malatya’nın da sorunlarına her zaman sahip çıkacaklarını ve çözüm önerileri geliştireceklerini ifade etti.

  Keskin, hizmet binasının yapımı konusunda “Büyükşehir belediye başkanımızın verdiği sözü yerine getireceğine yürükten inanıyorum.  Esnaf ve sanatkarımıza güzel bir hizmet binası yakışır. Belediye Başkanımız çok büyük emekler vererek bir proje hazırlattı. Proje içerisinde tüm odalarımız için hizmet yerleri, toplantı salonları, eğitim salonları bulunacak. Projemizde hem Selçuklu, hem Osmanlı ve hem de yeni Türk mimarisi uygulanacak” dedi.

 Tek liste ile sonuçlanan genel kurulda Şevket Keskin yeniden Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanlığına getirilirken yönetim kuruluna Orhan Özbek, Alaattin Çalışkan, Cevdet Özyalın, Kaya Günay, Hacı Karanfil ve Hüseyin Baştürk seçilirken, Denetim Kurulu’na İsrafil Karahan, Hasan Karabulut ve Taner Kılınç, Disiplin Kurulu’na ise Ahmet Bülbüloğlu, Ali Özgül ve Mustafa Avşar getirildiler.

 

Kaynak: Burhan Karaduman

Tür DOSYA İNDİR