S PLAKASI ŞOFÖR ESNAFIMININ EKMEK KAPISIDIR, BU İŞİ RANTA ÇEVİRMEK İSTEYENLERE MÜSAADE ETMEYİZ

KESKİN'DEN S PLAKA AÇIKLAMASI
"

 KESKİN’DEN S PLAKA AÇIKLAMASI

  MESOB BAŞKANI ŞEVKET KESKİN:

  “S PLAKASI ŞOFÖR ESNAFIMININ EKMEK KAPISIDIR, BU İŞİ RANTA ÇEVİRMEK İSTEYENLERE MÜSAADE ETMEYİZ”

  ŞEHİR İÇİ MİNİBÜSLERİ HALK OTOBÜSLERİNE ÇEVİRELİM”

 “ULAŞIM HİZMETİNİ ŞOFÖR ESNAFINI MAĞDUR ETMEDEN, AMA MALATYA’YA DA SIKINTI YAŞATMADAN ÇÖZMELİYİZ”

  “ALDIĞI S PLAKASINI SATARAK, TEKRAR S PLAKASI ALAN OLURSA O ZAMAN İŞ DEĞİŞİR”

 

Malatya  Büyükşehir Belediyesi  Ulaşım Hizmetleri Daire Başkan ı Hasan Alıcı, aynı zamanda Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası başkanı olan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin’i ziyaret ederek, ulaşım konusunda yapılacak çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Ziyarette konuşan MESOB Başkanı Şevket Keskin, “S plaka konusunda ihtiyaç olduğu kadarıyla S plaka tahsisi yapalım. İhtiyaç olduğu kadarını vermediğimiz takdirde kargaşa çıkar. İkinci konuda S plakada fiyatı esnafı sıkıntıya koymayacak şekilde belirlemeliyiz. Okullar servislerden haraç alıyorlar, komisyoncular bu insanlardan para alıyorlar. Bu durumda ise servisçilerimiz ikinci taşıma servisi almanın mücadelesini veriyor. Türkiye genelinde büyükşehirlerde UKAME’ler bu konuyu çözüyorlar. Servisçilerde bizim, öğrencilerde bizim.  Oturup, kilometresine göre, çocukların koltuk sayısına göre güzel bir düzenleme getirelim.  S plaka mevcut sayıya ilave edilecekse edelim. Çünkü askıda çok plaka var. S plakasını bir rant ayağına döndürenler oldu. Bu işi yapmayan bu işle ilgisi ve alakası olmayanlar S plakası aldılar. Bu çok büyük bir sorun.  Adam şuanda S plakasını askıya almış, ‘Nasıl olsa para edecek’ diye esnafa satıyor. Bunların incelemesini yaptırıyorum. S plakasını alıp, ‘Ben sattım’ diyerek, yeniden gelip S plaka için belediyeye müracaat eden insanlar var. Burası rant kapısı değil, burası şoför esnafımın ekmek kapısı. S plakanın çocuğunun nafakasını çıkartmayan çalışan esnafıma verilmesi lazımki, biz bundan başarı elde edelim. Eğer biz S plakasını aracılara, tefecilerin eline bırakırsak, bunlar her gün S plakasını satarlar, her gün S plakası alırlar. Bunun önüne mutlaka geçmemiz lazım. Türkiye genelinde bu durum böyle. S plakasını belli bir sayıya getirip, belli bir standartta tutturmamız lazım. Malatya’da araç çok ancak iş yapan şoför esnafımız az” dedi.

 

Mahallelere dönüşen köylerde çalışan D4 plakalı minibüsçü esnafı içinde mağduriyete sebep vermeyecek bir düzenlemenin de yapılmasını istediklerini belirten Keskin şöyle konuştu; “D4 plakası ile şoför esnafımız yıllardır çalışmış. Bunun için mahallelere dönüşen köylerin ulaşım ve taşıma sorununu  da çözmemiz gerekiyor. Bence şehir içerisindeki minibüsler dahil olmak üzere köylerdeki D4 plakalı minibüsler olmak üzere, güzel bir fizibilite ve etüd çalışması yapılarak halk otobüsüne döndürmemiz lazım. Amaç vatandaşa hizmettir. Eğer hizmeti yapmıyor ve bu işi rant için yapmaya çalışıyorsa, bu insanları gerçekten çalışan şoför esnafımız ile ayırmamız lazım. Bir kere kesinlikle bunu yapmalıyız.  Sistemi öyle koymamız lazım ki, bugün o sistemi nasıl koyarsak, o sistem öyle gider. Eğer bir dağınık yaparsak, rast gelene plakayı verirsek bu işi yürütmemiz mümkün değil. Şehir içindeki minibüslerin artık halk otobüsüne dönmesi lazım. Köylerdeki D4 belgesi alan ve bir köyde 8 tane minibüs varsa, bunları 2 tane halk otobüsüne döndürmek lazım. Bu durumu iyi bir sisteme oturtturmalıyız. Bu durumdan da eminim.  Esnafı incitmeden, Malatya’yı sıkıntıya sokmadan,  elimizden geldiğince ulaşım konusunu problem yaşatılmadan çözmemiz ve uygulamaya koymamız gerekiyor. “

 

Keskin, “Bir tanesi S plakasını alıp, çocuğumun nafakasını kazanacağım adı altında alıp, bugün gidip de, 20 bin TL’ye, 30 bin TL’ye satıp da, tekrar gelip alın olursa, böyle bir tanesini görürsem o zaman işler değişir. S plakasını bu işi, bu mesleği yapan insanlar alacak. Esnafsa, bu işi yapacaksa, insan gibi gelip  S plakasını alacak. Yıllardır bu mesleğin içindeyim, gerçekten esnaf olarak mesleğini sürdürenler ile bu işi ranta çevirmek isteyenleri çok iyi tanıyorum. Bu konuda incelemelerimizi yapıyoruz. S plakasını alıp, daha sonra bunu satarak tekrar S plakası almaya gelenlere kesinlikle müsamaha edilmemeli. S plakası şoför esnafımın ekmek kapısıdır, burayı rant kapısına çevirmek isteyenlere kesinlikle müsaade etmeyiz. Bu konuda Büyükşehir Belediyemize ve Ulaşım Hizmetleri Dairesine güveniyoruz” diye konuştu.

 

Ulaşım Hizmetleri Daire Başkan ı Hasan Alıcı, “Biz ilçelerde ihtiyaç durumlarını istedik. Bu konuyu konuşup, kararımızı çıkartalım. Okul sezonu yaklaştı. İlçelere 4 ayrı ekibimizi göndererek, her türlü araştırmayı ve incelemeyi yaptılar. Araç durumunu ve ihtiyaç durumunu ortaya çıkardılar. Bizim amacımız ulaşımı daha düzgün bir hale sokmaktır. Birisi 5 TL’ye taşıyor, diğeri 10 TL’ye taşıyor. Ne fark var, aynı kilometreyi yakıyorsun? Bunların fiyatını belirlemek, bunların gidiş ve gelişlerini belirlemekle, oradaki vatandaşlarımıza da hizmet etmiş oluruz” dedi.

Alıcı, istişare içinde ve gerekli incelemelerle kimsenin mağdur edilmeyeceği kararları alacaklarını ifade etti.

 

 

 

 

Kaynak:

BURHAN KARADUMAN

"
Tür DOSYA İNDİR