KİTAP FUARINA KATILAN YAZARLARA AKÇADAĞ PİLAVI İKRAM EDİLDİ

" PROF. DR. M. CANAN EFENDİGİL KARATAY: EN SAĞLIKLI YEMEKTİR, BULGUR VE ET""""
"

    KİTAP FUARINA KATILAN YAZARLARA AKÇADAĞ PİLAVI İKRAM EDİLDİ

  PROF. DR. M. CANAN EFENDİGİL KARATAY:

  “EN SAĞLIKLI YEMEKTİR, BULGUR VE ET”

 

 

 

  Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(MESOB) tarafından Malatya 2, Anadolu Kitap Fuarı’na katılan yazarlara Akçadağ’ın meşhur etli pilavı ikram edildi.

 

  MESOB’un yazarlara verdiği yemek Sümer Park’daki Ali Dayı Lokantası’nda ikram edildi. Yemekte MESOB Başkanı Şevket Keskin tarafından özel olarak hazırlattırılan Akçadağ Etli Pilavı ile etli kuru fasulye yer aldı. Vali Vasip Şahin, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın ve Emniyet Müdürü Mustafa Aygün’ün de katıldığı ikram da davetli yazarlar menüden dolayı teşekkür ettiler. Yazar Sinan Yağmur, MESOB Başkanı Şevket Keskin ile birlikte tezgaha geçerek yemek doldurdu. İkramda esnaf odaları başkanları da misafirlerine kendi elleri ile yemeği servis ettiler. Oda başkanlarının bu hareketi misafirlerinde ilgisini çekti.

 

 

  İkrama katılan yazar ve aynı zamanda tanınmış diyetisyenlerden Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay, menü için teşekkür ederek, “Nefis bir yemekti” dedi. Prof. Dr. Karatay, bulgurun sağlıklı olduğunu ifade ederek, “Bulgur sağlıklıdır. Bulgur köftesi yiyebilirsiniz, mercimek köftesi yiyebilirsiniz, çiğ köfte en sağlıklısıdır, onu yiyebilirsiniz. İstediğiniz kadar köy tereyağını yiyebilirsiniz. Sağlıklı tereyağı yemediği için bu toplum hastalandı” dedi.

 

 MESOB Başkanı Şevket Keskin, Malatya 2. Anadolu kitap Fuarı’na katılan yazarları ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, emeği geçen herkese esnaf camiası adına teşekkür etti.

  Vali Vasip Şahin ise, “MESOB Başkanımıza teşekkür ediyorum, bugünkü ev sahibimizdi. Bize Ahi yemeği yedirdi. Ahilik günüde de böyle ediyor. Daha doğrusu pilav ile işi yetiştiriyor” dedi. Bunun üzerine devreye giren Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay, “Sayın Valim en sağlıklı yemektir, bulgur ve et” dedi. Vali Şahin, “Akçadağ pilavı farklı ve özellikli bir pilavdır. Onu özelikle sizlere tattırmak istedi. Teşekkür ediyoruz” ifadesini kaydetti.

 

  İkramda Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren ile çok sayıda esnaf odaları başkanları da hazır bulunarak, yazarlarla yakından ilgilendiler.

 

 

Kaynak: BURHAN KARADUMAN

 

 

 

  

"
Tür DOSYA İNDİR