KESKİN'DEN KERNEK PARKI DÜZENLEMESİNE TEPKİ

MALATYA'YA YAKIŞMAYACAK UCUBE BİR ALAN YAPILMIŞ
"

   -KESKİN’DEN KERNEK PARKI DÜZENLEMESİNE TEPKİ

  -MESOBBAŞKANI ŞEVKET KESKİN:

  -“MALATYA ÇOK ÖNEMLİ BİR DEĞERENİ KAYBETTİ”

  -“MİLLETİN HAKKI KERNEK’TE YENMİŞ”

  -“MALATYA’YA YAKIŞMAYACAK UCUBE BİR ALAN YAPILMIŞ”

  -“YEL DEĞİRMENİ YAPILMIŞ, AMA DONKİŞOTU YAPMAMIŞLAR”

 

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(MESOB)  Başkanı Şevket Keskin, Kernek Parkı’nda yapılan düzenlemelere tepki göstererek, “Tamamen Malatya’ya yakışmayacak ucube denilecek bir anlamda bir alan düzenlemesi yapmışlar” dedi.

  Kernek  Parkı mevkiinde esnaf ziyaretlerinde bulunurken, Kernek Parkı’nda yapılan düzenlemelere ilişkin olarak basın mensuplarının sorularını yanıtlayan MESOB Başkanı Şevket Keskin, “Kernek Parkı’ndaki düzenlemeler esnasında etrafı çevriliydi. Burada çok iyi bir proje olacağını düşünmüştüm. Bugün tesadüfen geldim ve insanların büyük tepkisini gördüm. Tamamen Malatya’ya yakışmayacak ucube denilecek bir anlamda bir alan düzenlemesi yapmışlar. Kernek Meydanı dendiği zaman, belki bugün görevdeki bir çok arkadaş bunu bilmeyebilir, ama Malatya’daki bizim yaşlardaki, bizden önceki yaşlardaki insanlar burayı çok iyi bilir. Kernek Meydanı dediğinizi zaman, Malatya ile özdeşleşmiş, Malatya’nın simgesi olmuş, şarkılara ve Türkülere konu olmuş çok güzel bir mekandı. Bugün 5-6 tane ağaç kalmış. Burayı çok eskileri hatırlarsa, burası dernek ve düğünlerin kurulduğu yer, mesire alanı olduğu bir yer, insanların gelip stres attığı bir yer ve kutsal sayılan bir yerdi. Hıdrellez’de gençlerimiz gelip dilek diledikleri bir yerdi. Malatya kültüründe ve sosyal yaşamında çok ayrı bir değerdi burası.  Malatya maalesef çok önemli bir değerini kaybetmiş oldu. Ama bugün baktığınız zaman tamamen betonlaşmış, Malatya’nın hakkı gasp edilmiştir ve buranın projesini çizen insanlardan Malatyalıların bundan dolayı hesap sorması gerekir. Gerçekten ben büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Kernek’in eski alanını olduğu gibi bıraksalardı, halka açsalardı bu durumdan çok çok daha güzel olurdu. Buranın ne kadar muhammen bedelle yapıldığını bilmiyorum. Bazıları şunu söylüyorlar, ‘S plakasında fiyat düşürülürse milletin hakkı yenecek’ diyorlar. İşte gerçekten milletin hakkı Kernek’te yenmiş, Malatya’nın hakkı burada yeniliyor. Malatya özdeşleşmiş bir alanı bu duruma getirerek projeyi çizen mimarın, mühendisin Malatya ile hiçbir alakası yokmuş. Birde Malatya ile hiçbir ilgisi ve alakası olmayan bir yel değirmeni konmuş ve bunun yanında iki tane Donkişotun eksik olduğunu görüyorum. Yel değirmenin her bir tarafına birer tane kosalar, o zaman andırır. Bu yel değirmeninin buraya konulması Malatya için bir anlam vermiyor ve şehrimiz ile de özdeşmiyor” dedi.

“DESTEKLEDİM, AMA HATASINI DA SÖYLERİM”

  Keskin şunları söyledi, “Ben Ahmet Çakır’ı destekledim, belki bana soracaksınız, ‘o zaman destekledin, bugün niye yaptığı projeye karşı çıkıyorsun’ diye. Ben o zamanda söylerim. Ahmet Başkanı iyi yaptığı yerlerde her zaman desteklerim. Ama yanlış yaptığı yerlerde de en ağır eleştiriyi yaparım. Kernek Parkı’nda çok büyük bir hatası var ve burayı tekrar eski haline getirmesi lazım. Buradaki projeyi çizen mimar ve mühendisler ile burayı yapan müteahhidi bir daha belediyeye sokmaması lazım. Çıkıp, ‘Burayı yaptık, yanlış oldu’ diyerek Malatyalılardan özür dilemeleri de gerekir. Yazıktır, günahtır. Yapılan düzenleme sanki İtalya’dan örnek alınmış gibi. Galiba arkadaşlar orada gördüklerini yapmak istemişler. Ama Malatya ile özdeşleşen, Malatya’yı çağrıştıran bir proje uygulanmamış.”

 

 

Keskin, “Malatya’nın hakkını, esnafın hakkını savunmak her Malatyalının boynunu borcudur, herkes çıksın buraya tepkisini göstersin. Zamanı geldiği zaman bu hükümete ve AK Parti’ye halk oy veriyor. Bu seçilip atanıp gelenler oy vermiyor onların her birinin birer oyu var. Geçen gün Battalgazi’ye indim, 5 cami gezdim bir su yok ki abdest alasın. Millet susuzlukta boğuşurken kalkıp da buraya milyonlarca parayı aktarıp, burayı betonlaştırmaya kimsenin hakkı yoktur” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: BURHAN KARADUMAN

"
Tür DOSYA İNDİR