FINDIKLI, KESKİN VE ERKOÇ'DAN ESNAF ZİYARETİ

MİLLETVEKİLİ FINDIKLI, TSO BAŞKANI ERKOÇ VE MESOB BAŞKANI KESKİN, İSTANBUL PASAJI'NDAKİ ESNAFLARI ZİYARET ETTİ
"

 AK Parti Malatya Milletvekili Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(MESOB) Başkanı Şevket Keskin ile birlikte Belediye tarafından restorasyon çalışması yürütülen İstanbul Pasajı’ndaki esnafları ziyaret ederek, incelemelerde bulundular.

  Fındıklı, Keskin ve Erkoç,  İstanbul Pasajı’ndaki tüm esnafları tek tek ziyaret ederek, hem sorunlarını sordular ve hem de Belediye tarafından bu pasajda yapılmakta olan restorasyon çalışmalarını incelediler.

  Milletvekili Fındıklı, “Malatya’da bizim kuşağımızda kim varsa hepsinin İstanbul Pasajı’nda bir hatırası vardır. Ben şahsen Ortaokul ve lise’de okurken hiç yeni kitabım olmadı. Ben gelip burada tüm kitaplarımı aldım. Benim gibi bütün arkadaşlarım kitaplarını burada alırdı. Muharrem amcamıza gelir kitaplarımızı alırdık. Burada Belediye tarafından yürütülen çalışmalardan sonrasında burası kendi hatıraları ve güzelliği ile yaşayan bir merkez olacak.   Buradaki esnaf arkadaşlarımızla beraber olduk. Buranın en eski esnafı Muharrem amcamız hastaymış, hayırlı şifalar diliyorum. Belediyemiz ile görüşüp buradaki çalışmaları hızla bitirip, doğalgazını da bağladıktan sonra Malatya’nın burası bir kültür ve alt merkez çarşısı haline gelecektir. Esnaf arkadaşlarımızın da Belediye’ye verdiği destek için teşekkür ediyorum” dedi.

  Keskin, İstanbul Pasajı’nın bir dönem Malatya’nın önemli ticaret merkezlerinden birisi olduğunu ifade ederek, bu pasajda faaliyet gösteren esnaflarında Belediye’nin yürütmüş olduğu çalışmalara katkı ve destek vermelerini istedi.

   Keskin, Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı da davet ederek esnafların sorun ve taleplerini ileteceklerini söyleyerek, “Özellikle Belediye başkanımıza sayın milletvekilimizin huzurunda çok teşekkür ediyorum. Yıllarca esnafın en büyük sorunu olan çarşıların üzerinin kapatılması ve çarşılarımızın yeniden düzenlenmesi sorununa bu dönem el atıldı. Malatya’da çevreyolunun altı ile üstünde önemli hizmetler yapıldı. Bakırcılar Çarşısı’nda, Yoğurtçular Pazarı7nda, Tüccar Pazarı’nda yıllarca yapılmayan hizmetler Belediye Başkanımız Ahmet Çakır döneminde yapıldı. Belediye Başkanımızı sonuna kadar destekliyoruz. Yapılan bu hizmetler çok iyi neticeler verecek ve Malatya prestij bir şehir olacak” diye konuştu.

 TSO Başkanı Erkoç ise, “ İstanbul Pasajı’nda yapılan çalışmalar, Malatya adına da bir güzellik katacaktır. Çünkü şehrin eski yerlerini şehirle özdeşleşen bu yerleri ortaya çıkartmak gerekiyor. Belediyemizin son dönemde bu konuda ciddi çalışma ve katkıları var. Belediye Başkanımız bu tür kapalı alanlara çok ciddi katıklar sunarak esnafımızın derdini dinliyor. İstanbul Pasajı bittikten sonra bir kültür sokağı olur. Burada alışa gelen kitap satıcılarının bu kültürü devam ettirmesi Malatya adına bir güzellik olur. Bu sokak tamamlandıktan sonra Malatya’nın bir değeri olarak ortaya çıkar. Esnaf bu milletin omurgasıdır. Milletin omurgasına sahip çıkmak lazım” diye konuştu.

  MESOB Başkanı Şevket Keskin, emekli esnafların yaşamış olduğu yüzde 15 sosyal destek primi kesintileri ile ilgili sorunu da Fındıklı’ya aktararak, “Sayın Başbakanımıza da bu sorunu ilettik. Ancak geçtiğimiz günlerde medyaya bu konuda ’59 yaşından sonrakileri bu kapsama girecek’ diye bir konu gündeme geldi.  Esnaflarımız ise bu konuda ‘Ölümümüzü mü bekliyorlar, acaba mezarda mı verecekler’ diye tepki gösteriliyor. Esnafın Bağ-kur primi çok yüksek ve maaşı çok düşük. Hükümetimiz her kesime çok iyi destek veriyor. Esnaf kesimine sıra gelince destek verilmiyor. Esnaf ve sanatkar kesimi yüzde 15 sosyal destek priminin kesilmesi ve maaşının düşük olmasından dolayı mağdurdur” diye konuştu. Fındıklı ise bu konuda gerekli girişimlerde bulunacağını belirtti.

 

 

Kaynak: BURHAN KARADUMAN

 

"
Tür DOSYA İNDİR