ESNAF CAMİASINDAN PAZAR RUHSATI MEMNUNİYETİ

BAKANLAR KURULU KARARI İLE PAZAR RUHSATI UYGULAMASI YENİDEN DEĞİŞTİRİLEREK, ESNAF VE SANATKARIMIZIN TALEBİ KARŞILANMIŞTIR""
"

 -ESNAF CAMİASINDAN PAZAR RUHSATI MEMNUNİYETİ

 -TESK YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE MESOB BAŞKANI ŞEVKET KESKİN:

 -“BAKANLAR KURULU KARARI İLE PAZAR RUHSATI UYGULAMASI YENİDEN DEĞİŞTİRİLEREK, ESNAF VE SANATKARIMIZIN TALEBİ KARŞILANMIŞTIR”

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, her işyeri için 600 TL olan Pazar Ruhsatı uygulamasında vazgeçilerek, metrekare büyüklüğünü esas alan tarifenin getirilmesinden dolayı esnaf camiasının memnun olduğunu bildirdi.

  Keskin yaptığı yazılı açıklama da,  “Bakanlar Kurulu’nun 2014 yılı için Pazar Ruhsatlarını 600 TL olarak uygulamaya koyması, esnaf ve sanatkar camiasını haksız bir uygulama ile karşı karşıya bırakmıştı. Cirosu milyon TL’leri bulan marketler ile günlük 10-15 TL para kazanan esnafımız aynı uygulamaya tabi tutulmuştu. Şehir merkezindeki bir büyük marketle, kenar mahallede faaliyet gösteren bir bakkal dükkanı aynı ölçüde değerlendirmeye alınmıştı.  Uygulamaya en başından beri tepkimizi koymuş ve esnaf ve sanatkarlarımızdan Pazar Ruhsatlarını yatırmamaları çağrısında bulunurken, esnaf ve sanatkarımıza yönelik bu haksız uygulamanın son bulması için hükümet nezdinde girişimlerde bulunmuştuk. Esnafımızdan almış olduğumuz destek ile konuyu dosya halinde başta Bakanlarımızı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ve değerli Milletvekillilerimize ileterek sorunun bir an önce çözülmesi için yaptığımız girişimler olumlu sonuçlanmıştır. Bakanlar Kurulu Kararı ile Pazar Ruhsatı uygulaması yeniden değiştirilerek, esnaf ve sanatkarımızın talebi karşılanmıştır. Bakanlar Kurulu Kararına göre hazırlanan yeni tarife esnafımız açısından makul ölçülere getirilmiştir. Tatil günlerinde çalışma ruhsat harcı her iş yeri için 600 TL iken, yeni uygulama iş yeri büyüklüğüne göre düzenlenerek; örneğin 25 m2 olan bir iş yeri için ortalama 65 TL’ye indirilmiştir. Yeni tarife uygulaması esnaf ve sanatkarımızın düşük seviyede harç ödeyebileceği şekilde düzenlenmiştir” dedi.

 

 Keskin şunları belirtti; “Bu konuda başta, her zaman esnafın yanında olan Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlarımız, AK Parti  Genel Başkan Yardımcısı Sayın Salih Kapusuz, Milletvekillerimize ve emeği geçen tüm siyasiler olmak üzere, TESK Genel Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken’e teşekkürlerimi sunuyorum. Esnaf camiası büyük bir camiadır. Esnaf ve sanatkarımız her zaman birlik ve beraberlik içinde sorunlarını çözebilecek güce sahiptir.”

 

 

Kaynak: Burhan KARADUMAN

 

 

 

"
Tür DOSYA İNDİR