Çarşı esnafı AVM' ye karşı hareketleniyor

Kapalı Çarşı esnafı yeniden canlanıyor
"

 Çarşı esnafı AVM’ ye karşı hareketleniyor

 

MESOB Başkanı Şevket Keskin, çarşı esnafının  AVM’ ye karşı hareketlenmesi için bazı kampanya ve çalışmalarda bulunacaklarını söyledi.

 

MESOB Başkanı Şevket Keskin, “Kaliteli ürün ve düşük fiyattan satış yapıyorsunuz. Halkımızın çarşı esnafına yönelmesi için kampanyalar düzenlemeliyiz. Sosyal çalışmalara ve projelere öncülük yapmalıyız. Bu nedenle çarşı esnaflarımız dönem dönem toplu halde indirim kampanyaları yapmalıdır” diyerek, buna öncelik edeceklerini ifade etti.

 

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, dünyada artık AVM’ lerde bir doyum noktasına ulaşıldığını ve yeniden çarşı esnafına bir yönelişin olduğunu söyledi.

  Keskin beraber9ideki esnaf odaları başkanları ile birlikte İnönü Kapalı Çarşısı’ndaki esnafları ziyaret etti. Keskin, amaçlarını hem esnafın sorunlarını dinlemek ve hem de büyükşehire hazırlık konusunda esnafların görüşünü almak olduğunu söyledi.

 

“İNÖNÜ KAPALI ÇARŞI’NIN ESKİ İMAJI YIKILACAK”

 

  İnönü Kapalı Çarşı İş Merkezi Yönetimi Başkanı Saim Güntan ile İnönü Kapalı Çarşısı Kooperatifi Başkanı Orhan Kahtalı ile de görüşen Keskin, “İnönü Kapalı Çarşısı, Malatya’nın en önemli alışveriş merkezlerinden birisiydi. Yeni açıldığında burası lüks ve pahalı bir yerdi. Artık bu imajı yıkmamız gerekiyor. Malatya halkını buraya çekmemiz gerekiyor. Hiç bir AVM, çarşı esnafının yerini tutamaz. AVM dediğiniz 4 duvarın arasıdır. Dünyada artık AVM’lerin miadı doluyor. İnsanlar tekrar çarşıya yöneliyor. İnönü Kapalı Çarşısını yeniden canlandırmalı ve bütün Malatya halkını buraya çekmeliyiz. Artık burada 120 esnafın kendi dükkanı var. Eskisi gibi kira sorunu yoktur” dedi.

   Keskin şunları söyledi, “Bütün Malatyalıları İnönü Kapalı Çarşısı’na davet ediyorum. Bir gelip, kaliteyi ve fiyatları kıyaslasınlar. Gidip AVM’lere de baksınlar, kapalı çarşıdaki esnafa da baksınlar. Bir kıyaslama yapsınlar. Kaliteyi ve fiyat farkını göreceklerdir. Dışarıdan görüldüğü gibi artık değil. Vatandaşlar, kapalı çarşıdaki fiyat durumunu eskisi olmadığını gelip, göreceklerdir. Eski kötü imajı birlikte yıkacağız” diye konuştu.

 

“AVM’LER ÇARŞI ESNAFININ YERİNİ ALAMAZ”

   Keskin, dönem dönem çarşı esnaflarının toplu halde indirim kampanyaları düzenlemesini de önererek, “Kaliteli ürün ve düşük fiyattan satış yapıyorsunuz. Halkımızın çarşı esnafına yönelmesi için kampanyalar düzenlemeliyiz. Sosyal çalışmalara ve projelere öncülük yapmalıyız. Bu nedenle çarşı esnaflarımız dönem dönem toplu halde indirim kampanyaları yapmalıdır.  Biz Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak bu konuda her zaman öncülük yapacağız. Esnaf ve sanatkarımız yeniden eski günlerine dönecek ve çarşılarımız yeniden canlanacak. AVM’ler hiçbir zaman çarşı esnafının yerini alamaz. AVM’lerin Avrupa’da miadı doldu, Türkiye’de miatları doluyor” şeklinde konuştu.

 

ESNAFLARI TEK TEK ZİYARET ETTİ

  Keskin, İnönü Kapalı Çarşısındaki tüm esnaf ve kuyumcuları tek tek ziyaret, sorun ve taleplerini dinledi. Keskin ziyareti  esnasında tezgahlarda gençleri görmesinden dolayı da mutluluğunu ifade ederek, “Gençlerimizin işin başında olması bizi mutlu ediyor” dedi. Bayanları da tebrik eden Keskin, “Bayanlarımızın iş cesaretine ve girişimciliğine güveniyoruz” dedi.

   MESOB Başkanı Şevket Keskin, İnönü Kapalı Çarşısı’ndaki belediye ile ilgili sorunların çözümü konusunda da girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

KAYNAK: BURHAN KARADUMAN 

"
Tür DOSYA İNDİR