Çalık’tan esnaf kuruluşlarına ziyaret

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin’i ziyaret etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin’i ziyaret etti.

Esnaf Sarayı Toplantı salonunda gerçekleşen ziyarete AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren ve esnaf odası başkanları katıldılar.

 

ESKKK Başkanı Ali Evren ziyarette, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 5 Ağustos Cumartesi günü yapacağı programda karşılayacaklarını belirterek, “Esnaf ve sanatkarımızı her zaman devletinin, milletinin ve cumhurbaşkanının yanındadır” dedi.

Sanayi sitelerinin taşınması için destek beklediklerini belirten Evren, Halk Bankası’nın Malatya’ya Bölge Müdürlüğü kurmasını istediklerini ve kredi konusunda esanfların yaşamış olduğu bürokratik süresin böyle  bir çalışma ile kısalacağını da ifade etti.

 

MESOB Başkanı Şevket Keskin, Çalık’a esnaf ve sanatkar camiasına vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ederek, “AK Parti Genel Başkan Yardımcımız ve Milletvekilimiz Sayın Öznur Çalık, sorunlarımıza her zaman sahip cıktı ve her zaman sıkıntılarımızın çözümü için takipçisi oldu. Malatya’ya yatırımlarda çok büyük destekleri oldu. Ben ilk Onkoloji Hastanesi’ni Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettiğimde, birçok kişi buna inanmadı. Bunun içinde milletvekillerimizde vardı. Ama  Öznur  Çalık, bu projeye sahip çıktı ve bize büyük destek verdi. Ama ne yazıkki bugün 4 yıl oldu bir temelini atamadık, bir kazma vuramadık. Bugün o hastanenin bitmesi lazımdı. Sayın Cumhurbaşkanımız söz verdiğinde 5 milyon TL ayrıldı, arkasında 7 milyon TL ayrıldı, halen daha kazma vurulmamış. İkinci bir üniversite esnaf ve Malatya için çok önemli. Bunun için Askeri Hastane ile çakmak kışlasının yerini öneriyoruz. Yeşiltepe ile Malatya’nın kucaklaşması için ikinci üniversitenin buraya kurulması çok önemli.  Malatya dışına yapılırsa Malatya için bir faydası olmaz. Esnaf kesimi Malatya dışında kurulan bir üniversiteden yararlanamaz, sadece 3-4 tane şirket faydalanır.” diye konuştu.

Kamyoncu esnafı için şuanda en büyük sorunun K1 Belgesi olduğunu belirten Keskin, “Burada sadece bir devir hakkı verilmesini istedik. Bu sorunu sayın başbakanımıza aktardık. 5 yıllığına 12 bin TL para veriliyor. Bu belgenin şoförün uhdesinde olması lazım. Eğer çalıştırmadığım zaman 3-4 yıl kalmışsa, bunu devretme hakkımın olması lazım. Sonraki görüşmelerimizde bize, ‘Bunun parasını size iade edelim’ dendi. Ama bundan da bir çözüm çıkmadı” dedi.

Keskin; “Malatya’da 200’e yakın market var. 4 tane esnafı bir yerde gördüler mi marketler peş peşe şube açıyor. Bir esnafın dükkanının önünde bir kasa oldu mu belediyeler hemen ceza kesiyor, ama marketler ucuzluk pazarı diye hem kaldırımı, hem yolu kapatıyor, kimseden ses çıkmıyor.  ” diye konuştu.

Keskin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malatya programında olacaklarını ve gereken desteği vereceklerini belirterek, “Esnaf ve sanatkar kesimi Reisi Malatya’ya yakışır bir şekilde karşılayacaktır ve gereken desteği verecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın”  ifadelerini kaydetti.

Keskin FETÖ ile mücadele edilirken, başka grup ve oluşumlarında devlet ve toplum üzerinde baskı oluşturmasına kesinlikle müsaade edilmemesi gerektiğini ifade ederek, Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişimini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lidere sahip olması nedeniyle atlattığını ifade etti.

Keskin, yeni sanayi sitelerine ancak esnaf sicil kaydı olanların kayıt yaptırabileceğini belirterek, “Yer fazla olursa ancak  diğerleri için kura çekilir. Malatya’daki tüm sanayi sitelerinin taşınacağı bir yer var; Altay kışlası. Burada 12 bin dönüm bir arazi var. Burada 3 bin, 5 bin, 6 bin dönüm bir yer verilmeli. Yalnız alt yapısı belediyeler tarafından yapılmalı. Uzun vadeli bir kredi ile verilirse esnafımız taşınır. Esnafa para karşılığında arazi satılması, arazi alınması hikayedir. Kimse bunu yapamaz, hiçbir esnafı da götüremeyiz.” ifadelerini kaydetti.

AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, sanayi sitelerinin taşınması ile ilgili gelişmeleri takip ettiğin ive bu yatırımın Malatya’ya kazandırılacağını ifade ederek, “Bugün Organize sanayi Bölgesinde bir toplantımız vardı. Genel Başkan Yardımcımız Sayın Öznur Çalık bir rakam paylaştı. Malatya’daki sigortalıların yüzde 20’si Organize Sanayi Bölgelerinde çalışıyor. Yüzde 47’si ise esnafların çalıştırdığı sigortalılar. Biz her ne kadar 2 organize sanayi bölgesine sahip olsak da, esnaf kesimi daha fazla sigortalı çalıştırıyor. Esnafın ekonomiye olan katkısı büyüktür”  dedi.

Kahtalı, “Cumhurbaşkanımızı her defasında bağrımıza bastık Malatyalılar olarak. Cumhurbaşkanımız 17’kez geliyor Malatya’ya. 5 Ağustos Cumartesi günü saat 17.00’de Büyükşehir belediyesinin yanındaki meydana tüm esnaflarımızı, ailelerini davet ediyoruz.” diye konuştu.

 

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Türkiye’ye çok ciddi manada destek verdiniz ve sizlerle birlikte 15 yıldır AK Parti esnafın iktidarı oldu, milletin iktidarı olduğu gibi. Sizlerle birlikte 15 yıldır siyasi istikrar, ekonomik istikrar ve demokratik istikrarı sağladık. Esnafın ne zaman başı dara düşse biz Cumhurbaşkanımın liderliğinde başbakanımız, bakanlarımız, yetkili bütün organlarımız hemen çok ciddi manada elinden ne gelirse hep yaptılar. Hep şunu söyledik; esnaf  millidir, esnaf yerlidir, esnaf vatanseverdir, esnaf bayrağını, milletini sever ve korur ve korumak içinde elinden gelen her şeyi yapar. Canını dahi verir. 2002 AK Parti iktidarı ile birlikte esnaflarımıza hem Halk Bankası aracılığı ile, hem Esnaf ve sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile, hemde KOSGEB aracılığı ile çok ciddi manada faiz destekleri, hibeleri ve kredileri verdik, vermeye de devam ediyoruz. ” şeklinde konuştu.

 

Çalık şunları söyledi, “300 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin temelini attık. Hemen yanındaki Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin bütün işlemleri tamamlanmış vaziyette ve sadece oradaki arsadan kaynaklı bir problem yüzünden temeli bekliyor, hemen onu da kısa vadede sorunları çözmüş olarak temelini atacağız. Battalgazili hemşerilerimin istemiş olduğu bir Battalgazi Devlet Hastanesi projesi vardı, onunda parasını çıkarttık, temelini atıyoruz. Battalgazi Hastanemizde hayırlı ve uğurlu olsun. Ve Malatya için ve Türkiye için çok önemli olan bir hastane projemiz var, Onkoloji hastanesi. İstemek başarmanın yarısıdır. Onkoloji Hastanesi ilk gündeme getirildiğinde; sahip çıkmak, olabilirterliği varsa, yukarılara taşımak siyasetçiler olarak bizim boynumuzun borcu. Onkoloji Hastanesi sadece bir teklif,  mavi bir dosyaydı Şevket Keskin’in bize getirdiği. ‘bu Onkoloji Hastanesi olabilir mi?’ Abilerinin kanser vakasından arka arkaya vefat etmesinden sonra başlayan bir talepti. Ama bugün Allah’a hamdolsun, Onkoloji hastanemiz yatırım programına alındı ve ihalesi gerçekleştirildi, 50 milyon TL bütçe ayrıldı, hayırlı ve uğurlu olsun.”

 

Çalık; “Terör örgütleriyle başta FETÖ olmak üzere PKK ve DHKP-C ile sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz. FETÖ ile mücadele bitmedi,. Devam ediyor. 40 yıldır zehirli bir yılanının bütün hücrelerimize, en kılcal damarlarımıza kadar giren bu terör örgütüyle mücadele 1 yılda bitecek bir mücadele değildir. Dolayısıyla biz hükümet olarak, devlet olarak, millet olarak bu mücadeleyi sonuna kadar vermek zorundayız. Devletin içerisinde paralel bir devlet yapılanması  kurmak üzere 40 yıldır içimize sinen terör örgütleri başta olmak üzere FETÖ ile sonuna kadar  mücadele edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti tekdir, onun alternatifi yoktur, içinde, yanında, omzunda, üstünde asalaklara asla izin vermedik, vermeyeceğiz. Terör örgütlerine de, paralel yapılara da asla izin vermedik, vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Çalık, Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’ın 5 ağustos cumartesi günü Malatya’ya yapacağı ziyarette esnaf ve sanatkar camiasının vereceği destek ve güçlü karşılama için şimdiden teşekkür ettiğini söyledi.

 

Çalık, toplantı sonunda Halk Bankası Genel Müdürü ile yaptığı görüşmede Malatya’ya Halk Bankası Bölge Müdürlüğünün kurulması konusunu iletti.

Tür DOSYA İNDİR